Документи на екзотичних тварин і птахів в Україні
За багаторічну практику роботи в сфері імміграційного та міжнародного права, до нас потрапляє велика кількість документів, в тому числі на тварин і птахів з різних країн, тому в цьому розділі ми хочемо поділитися з любителями екзотичних тварин і птахів інформацією щодо того як відрізнити справжні документи від документів, що не відповідають дійсності, а також щодо махінацій недобросовісними продавцями з документами на тварин і птахів.
Нажаль, більша частина з усіх документів на тварин, що потрапляють до нас, є документами, що не відповідають дійсності. Очевидно, що звичайному любителю екзотичних тварин достатньо важко розпізнати підробку, оскільки недобросовісні продавці екзотики з кожним разом стають все винахідливішими та вдаються до різних хитрощів, щоб нажитися чужим коштом.
Отже, як розпізнати де документи справжні, а де підробка і на що треба звертати увагу при купівлі екзотичної тварини або птаха, допоможуть вам декілька порад, а саме:
Відповідно до розділу VIII "Порядку утримання та розведення диких тварин, які перебувають у стані неволі або в напіввільних умовах", при відчуженні диких тварин продавець тварини зобов'язаний забезпечити покупця достовірною інформацією про вид, підвид, стан здоров'я та інші якості тварини, а також про умови її утримання. Якщо продається дика тварина з числа видів, що занесені до Червоної книги України або підлягають охороні відповідно до чинних міжнародних договорів України (CITES), продавець тварини зобов'язаний також надати покупцеві документ, що засвідчує законність набуття такої тварини у власність.
Таким чином, будь-який продавець зобов'язаний до здійснення продажу зразка CITES надати покупцеві для ознайомлення всю наявну документацію, що підтверджує походження, вік або законність ввезення тварини, що пропонується на продаж.
У випадку продажу продавцем ввезеної з-за кордону в Україну дикої тварини (або птаха), вид якої перебуває під охороною Конвенції CITES в ІІ Додатку або в Червоній книзі України, продавець в обов'язковому порядку має надати покупцеві дозвіл CITES на експорт (або реекспорт). Якщо мова йде про види з І Додатку CITES, в такому випадку й дозвіл CITES на імпорт, а також або укласти з покупцем цивільно-правовий договір, або видати покупцеві фінансовий документ.
Крім того, в обов'язковому порядку необхідно перевірити у дозволах СІТЕС наявність позначки митних органів про перетин кордону як з країни вивозу (у разі дозволу CITES на експорт/реекспорт), так і з країни ввозу (у разі дозволу CITES на імпорт).
Якщо мова йде про продаж народженої тварини (або птаха) в умовах неволі в Україні, вид якої перебуває під охороною Конвенції CITES, в такому випадку продавець має надати покупцеві не тільки документи про право власності на таку тварину, а й документи про народження та походження тварини з даними про батьківські особини до другого покоління, які мають бути зареєстровані у встановленому законом порядку, а також або укласти з покупцем цивільно-правовий договір, або видати покупцеві фінансовий документ.
Також хочемо зауважити, що в Україні вимогами Порядку утримання та розведення диких тварин, які перебувають у стані неволі або в напіввільних умовах, передбачено обов'язкове повідомлення відповідного компетентного органу (Держекоінспекція) у випадку набуття права власності на тварину, у тому числі і про її народження, з наданням документів про походження тварини (вилучена з природного середовища, ввезена в Україну з інших країн, факт купівлі, обміну, отримання у спадок тощо) та інших відомостей.
Отже, перед купівлею екзотичної тварини або птаха, ви вже знатимете про що запитувати продавця.
Оскільки багато хто навіть не знає як відрізнити дозвільну документацію CITES, так і про існування племінної документації на тварин і птахів, народжених в Україні, ми намагатимемося стисло надати інформацію щодо справжньої документації та "документів", що не відповідають дійсності.
В кожній країні правила реєстрації і розведення диких тварин в умовах неволі передбачені своїм національним законодавством в сфері реєстрації та розведення дикої фауни в неволі. В деяких країнах реєстрація екзотичних тварин здійснюється за посередництвом місцевих адміністрацій (в більшості країн ЄС), а в інших – за посередництвом відповідних департаментів чи установ при міністерстві екології конкретної країни (Україна).
Наприклад, в ОАЕ існує обов’язкова он-лайн реєстрація усіх диких тварин і птахів, види яких перебувають під охороною Конвенції CITES, та отримання свідоцтва про право власності (Certificate of ownership). У США також передбачена можливість оформлення свідоцтва про право власності на тварину або птаха. В Катарі ж існує можливість оформлення паспорту CITES.
Отже, зважаючи на вищенаведене, не можливо зібрати з усіх країн конкретні зразки "правильної" племінної або реєстраційної документації на екзотичних тварин і птахів і брати її за основу у своїй країні.
Але в кожній з вищезгаданих країн існують спілки (асоціації, організації, клуби і т.ін.), які займаються веденням племінного обліку всередині своєї організації під контролем Держави, що надає можливість державним органам контролювати добросовісну племінну роботу.
Нажаль, не всі заводчики в Україні бажають вести добросовісну племінну роботу і продають єкзотику, яку розводять, без належного маркування і документів. Деякі ж недобросовісні продавці видають своїм покупцям власноруч виписані "документи про походження", але оскільки чинним законодавством не передбачена видача документів фізичною особою, такі документи є "документами", що не відповідають дійсності. Напевно, ніхто з вищенаведених продавців і не замислюється над тим, що їх покупець, можливо, колись переїжджатиме за кордон і не маючи відповідних документів на свою тварину або птаха, не зможе останнього забрати із собою.
Також на сьогодні вже існують громадські організації, які своїми неправомірними діями ошукують сумлінних набувачів різних екзотичних тварин.
Тому купуючи рідкісну тварину, в першу чергу ви повинні звернути увагу на наявність відповідного ідентифікатора і документації, які є невід'ємною частиною цієї тварини, як зразка СІТЕС. Ідентифікатор для тварин: тавро, мікрочіп. Ідентифікатор для птахів: нероз'ємне кільце, мікрочіп.
Племінна робота заводчика займає певну кількість часу і сил на ведення племінної документації на тварин або птахів, розведенням яких він займається, але такий заводчик може не турбуватися про те, що продана ним тварина з часом не буде виставлена на продаж з причини від'їзду її власників за кордон.
Також хотілося б звернути вашу увагу на те, що існує декілька видів оформлення дозвільної документації CITES. Найчастіше зустрічаються в Україні:
- Європейський сертифікат CITES, який видається країною походження тварини/птаха з метою переміщення зразків CITES виключно всередині кордонів Європейського союзу. Оскільки Україна не є країною ЄС, такий сертифікат не має законної сили в нашій країні. Слід зауважити, що в Європейському сертифікаті зазначені дані тільки експортера.
- Міжнародний дозвіл/сертифікат CITES, в якому вказані дані не тільки експортера, а й імпортера.
Європейський сертифікат CITES |
Міжнародний дозвіл/сертифікат CITES |
Ознайомитися з більш детальною інформацією щодо того як виглядають і чим відрізняються європейський сертифікат CITES від міжнародного ви можете в розділі ЯК ВИЗНАЧИТИ СПРАВЖНІСТЬ ДОЗВОЛУ CITES.
Також хотілося б звернути вашу увагу на те, що часто недобросовісні продавці екзотичних тварин при продажу тієї чи іншої тварини, з метою введення в оману покупців, надають останнім дозволи на видобуток мисливської тварини, що не відповідають дійсності (зазвичай для червонокнижних тварин і птахів), або замість міжнародного дозволу CITES - європейський сертифікат CITES і, дедалі частіше зустрічаються випадки махінацій з ветеринарною та племінною документацією на екзотичних тварин і птахів.
Додатково ви можете ознайомитися з інформацією та зразками нікчемних родоводів, свідоцтв про народження та договорів, укладених недобросовісними продавцями з покупцями, а також громадськими організаціями.
У випадку якщо покупець натрапив на недобросовісного продавця і придбав тварину без документів (або з документами, що не відповідають дійсності), в такого покупця проблеми можуть початися або з моменту реєстрації придбаної тварини, або у випадку переїзду в іншу країну і наміру забрати свого улюбленця із собою.
Крім того, необхідно бути дуже уважними до документів, виданих громадськими організаціями (об'єднаннями, асоціаціями) в зв'язку з тим, що почастішали випадки видачі такими організаціями документів, що не відповідають дійсності.
Зважаючи на вищенаведене вкотре хочемо наголосити про необхідність ретельної перевірки усіх наявних документів на тварину або птаха.
Якщо ви не знаєте як повинні виглядати документи, ви можете звернутися до нас за консультацією або до відповідних компетентних органів (Адміністративний орган СІТЕС, Держпродспоживслужба та ін.) за роз'ясненням інформації щодо наявності у продавця необхідної обов'язкової документації, де ви отримаєте вичерпну інформацію, що вас цікавить.